Navigácia

Obsah

podt

http://www.podtatranske-noviny.sk/2018/06/altanok-vam-vyrobia-aj-v-socialnom-podniku/

 

 

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt korzárhttps://spis.korzar.sme.sk/c/20792747/romovia-v-krizovej-vsi-a-ihlanoch-budu-stavat-domy.html

 

 

rtvspatria

Zvony nad krajinou - NEV

Vo štvrtok 1. marca 2018 o 19:00 hod. bola na vlnách rádia Regina odvysielaná relácia s názvom Zvony nad krajinou, kde predstavili našu obec Ihľany.

Kto nestihol živé vysielanie, môže si reláciu vypočuť v archíve RTVS alebo kliknutím na:   prehrať

 

 

Celeste Buckingham navštívila našu školu, ktorej minulý rok ušili šatyl, tohto roku mali tú česť vyrobiť jej vyrobiť strieborné šperky.          

Umelecké drôtikárstvo EP Ihľany.

 

c

Česko-slovenský ples - Celeste Buckingham

c

 

Prezident Andrej Kiska navštívil elokované pracovisko Súkromnej strednej odbornej školy v obci Ihľany v okrese Kežmarok.  - 7.4.2017

prezident

Pri príležitosti  Medzinárodného dňa Rómov, ktorý bude v sobotu, navštívil prezident Andrej Kiska v piatok elokované pracovisko Súkromnej strednej odbornej školy Biela voda v Ihľanoch pri Kežmarku.  

„Na Slovensku žije viac ako 400-tisíc Rómov, čo je pomaly desať percent nášho obyvateľstva,“ skonštatoval prezident po návšteve školy. Odpoveďou na to, aby sa rómska otázka nevnímala ako problém, sú podľa prezidenta práve takéto projekty. „Minulý rok som bol na Luníku, v Spišskom Hrhove, a aj tu, na tejto súkromnej strednej odbornej škole v Ihľanoch vidieť, že fungujúce riešenia sú."  

„Na tejto škole sa učia mladí Rómovia po skončení základnej školy, alebo po skončení  špeciálnej základnej školy, a dostanú do rúk remeslo. Je ich tu viac ako 420, túto školu už absolvovalo niekoľko stoviek študentov. A z nich viac ako 80 percent má dnes prácu,“ vyzdvihol prezident.

Práve táto stredná odborná škola a učilište predstavuje podľa prezidenta projekt, ktorý si zaslúži našu pozornosť. „Nielen kvôli tomu, že dosahuje výborné výsledky, ale som presvedčený, že sa dá replikovať aj na ďalšie dediny, obce, kde je veľká časť rómskej populácie.To je model, ktorý vieme použiť na celom Slovensku .“

Prezident opäť zdôraznil, že Slovensko by malo v reálnom časovom úseku, najneskôr do desiatich rokov dosiahnuť, aby mali deti aj zo sociálne znevýhodnených skupín porovnateľné výsledky v školách ako má zvyšok populácie. „Vzdelanie je základ k riešeniu rómskej problematiky,  a tu vidíme, že sa to dá, len to treba chcieť.“

 

FOTOGALÉRIA: galeria/obec-navstivil-prezident-36sk.html

 

 

 

Ihľany plánujú sociálny podnik, prácu má získať 22 ľudí - 27.3.2017

Chceli by vyrábať altánky, informačné tabule, sušiť huby či robiť kompost. Schválenie projektu očakávajú v najbližších mesiacoch.

Sociálny podnik by mal dostať „zelenú“ už čoskoro.Snímka: obec Ihľany

Obec Ihľany vlastní okolo 600 hektárov lesa, preto by mal byť sociálny podnik zameraný na činnosti drevospracujúceho priemyslu. „Hlavným výrobkom by boli zariadenia na turistiku a takzvaný imobiliár pre obce, ako sú napríklad informačné tabule, altánky, posedy pre poľovníctvo alebo senníky. V lese je aj dosť lesných plodov, huby, byliny, toto všetko by sme chceli spracovávať sušením. Maliny, čučoriedky a podobné ovocie by sme spracovávali za surova. Okrem lesných plodov by sme spracovávali aj prebytky z domácich sadov,“ hovorí starosta obce Ihľany Ján Turek. Tretí zámer v rámci sociálneho podniku je výroba kompostu z biologického odpadu, ktorý sa nachádza v obci.

Neplatičov nezamestnajú
Aj keď s projektom sociálneho podniku chceli začať v Ihľanoch už začiatkom roka 2017, stále čakajú na schválenie z protimonopolného úradu. Ten zisťuje, či nebude obecný podnik konkurovať podnikateľom a živnostníkom v okolí. Ján Turek očakáva, že súhlas dostanú a výrobu rozbehnú čo najskôr. „Pri všetkom optimizme by som povedal, že v júni by sme mohli začať s 10 ľuďmi a potom v ďalšom roku prijať štyri ženy, to by sme chceli mať už aj sušiareň. Ku koncu plánovacieho obdobia, čiže do roku 2020, by sme mali v podniku mať zamestnaných 22 ľudí,“ hovorí Turek. Z toho budú dvaja garanti, teda vedúci. Ďalších dvadsiatich budú vyberať podľa dvoch základných podmienok. „Prednosť má vždy ten, ktorý má nejaký výučný list ako stolár alebo tesár. A ďalšou podmienkou je, aby mal poplatené poplatky, ktoré sú povinní platiť obci. Neplatičov máme dosť veľa a každý rok sa nám to nabaľuje,“ pokračuje Turek.

Prostredníctvom akčného plánu pre rozvoj okresu Kežmarok požiadala obec o financie v objeme okolo 120-tisíc eur. „Veľký náklad je na pílu, ktorá bude rezať drevo na rezivo. Je to kotúčová uhlová píla, ktorá opracuje drevo tak, že sa dá vyrezať hranol, doska a iný sortiment, ktorý si vyberieme. Základná výbava stojí okolo 60-tisíc plus DPH. Potom potrebujeme hobľovačku, uhlovú pílu, ktorá bude rezať drevo priečne a drobné náradie. K tomu chceme ešte upraviť priestory, povymieňať vráta, zaviesť priemyselné vykurovanie, aby sa dalo pracovať aj v zime,“ hovorí Turek. Prípadného nízkeho záujmu o produkty sociálneho podniku sa starosta nebojí. „Našou výhodou je to, že pokiaľ by sme nemali odbyt, ľudí môžeme okamžite zamestnať v lese v pestovnej činnosti,“ uzatvára Turek.

 

 

V Ihľanoch chystajú verejné osvetlenie a chodníky - 20.3.2017

Podali sme žiadosť na malú obecnú kompostáreň, aby sme mali kde upratať neporiadok, ktorý sa nám tvorí. Odpad organického pôvodu by sme chceli spracovávať na kompost. Posielali sme žiadosť na sociálny podnik v rámci akčného plánu pre okres Kežmarok. Náš zámer bol vyhodnotený pozitívne u splnomocnenca vlády pre rómske komunity aj pri odbornej diskusii. Chceli by sme spracovávať drevo a lesné a poľné plody. Momentálne robíme predprípravu na projekt nadstavby materskej školy, tieto zámery sa posielajú kvôli tomu, aby sme sa netrápili s projektom, ak by bol zámer vyhodnotený ako nepotrebný. Ďalej budeme riešiť revitalizáciu dolnej časti obce, ide o verejné osvetlenie a chodníky. Aby sme obec nerozkopávali dvakrát, chceli sme verejné osvetlenie riešiť spolu s elektrikárskymi prácami. Oni však môžu konať až v roku 2018, nakoniec sme to teda odložili aj my a budeme sa snažiť zohnať peniaze na verejné osvetlenie z eurofondov.

Obec Ihľany. Snímka: www.ihlany.sk

Posielali sme aj žiadosť na zateplenie budovy zdravotného strediska a chceli by sme pokračovať v rekonštrukcii kultúrneho domu. Rekonštruujeme ho na etapy, interiér sme dostali do pekného štádia, ešte ho potrebujeme opraviť zvonku. Sú tu aj neinvestičné projekty, do ktorých by sme sa chceli pustiť. Dôležitá je terénna sociálna práca s rómskou menšinou, teda v našom prípade väčšinou. Chceli by sme rozbehnúť aj komunitnú prácu. Z môjho pohľadu ju potrebujeme, aby mládež získala návyky aj v kultúrnej oblasti. Máme aj projekt svojpomocného bývania, týka sa vhodných účastníkov rómskej populácie. Stavbu si budú financovať sami, my by sme im mali pomôcť odbornými radami, tvorbou projektovej dokumentácie a stavebným dozorom. Títo občania nesmú mať dlhy a musia mať vlastný stavebný pozemok. Ide nám hlavne o to, aby sme sa začali vyhýbať nelegálnym stavbám a aby začali ľudia riešiť bývanie legálnym spôsobom. Na projekte spolupracujeme s obcou Krížová Ves. Organizovali sme prechod na bežkách. Napriek tomu, že sme to spropagovali, prišlo veľmi málo ľudí. Ale tí, ktorí boli, odišli veľmi spokojní a presviedčali ma, aby sme v tom pokračovali. Terény aj výhľady vyšli na 100 percent a aj počasie bolo dobré.

Ján Turek
starosta obce Ihľany

..

Na slovíčko so starostom - 18.5.2016

18.5.2016Veľká udalosť sa u nás stala predminulý týždeň, keď sa nám po roku a pol podarilo zohnať lekára. Keď zomrel doktor Ján Dudáš, mali sme veľký problém s fungovaním. S potešením oznamujem, že obyvatelia už budú môcť dvakrát do týždňa prísť na vyšetrenie do našej ambulancie. Veľmi nás potešilo, že sa nám podarilo dostavať prístavbu školy za viac ako 500 tisíc eur aj s vybavením, tohto roku sme budovu skolaudovali. Takisto ešte z vlaňajška sme skolaudovali revitalizáciu obecných chodníkov a ciest. Problémy obce vyplývajú zo sociálnej situácie našich obyvateľov. Obecný úrad prakticky supluje zamestnávateľov, zamestnávame 32 ľudí prostredníctvom projektov cez úrad práce, 20 ich máme v lesníctve a 12 v rómskych hliadkach. Hliadky sú veľkým prínosom, určite sa zlepšilo zgrupovanie mladých okolo krčiem a znížil sa vandalizmus.

Futbalový klub už nefunguje, aj keď u nás bola veľká tradícia futbalu a hrali sme aj pomerne slušnú triedu. Postupne ale poodchádzali chlapci za prácou, za štúdiami a tak ďalej a na zápasy nám chodilo po 8, 9, 10 hráčov, a tak sa nedá hrať súťaž. Zrušili sme A-čko, chceli sme podržať aspoň dorast. Chvíľku som sa tomu venoval aj osobne, ale fungovalo to presne tak, ako v A-čku, futbalistov mi na zápasy chodilo veľmi málo. Mrzí ma to, ale s málo hráčmi sa nedá hrať futbal. Možno v budúcnosti, keď si nájdeme partnerov mimo Slovenského futbalového zväzu, možno urobíme jednoduchú súťaž tu v okolí. Momentálne, čo sa týka športu, najväčšiu radosť máme z hasičov. Majú novú striekačku, veríme, že budú podávať veľmi dobré výkony na súťažiach.

Ján Turek,
starosta obce Ihľany

 

 

Na slovíčko so starostom…obce Ihľany 2.7.2015

Najväčšiu radosť v obci máme z toho, že sa začali robiť suché poldre, pretože máme veľké neblahé skúsenosti s povodňami. Od roku 2005 sme mali 7-krát vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity s veľkými škodami. Takže vkladáme do poldrov veľké nádeje. Nad obcou budú postavené tri. Ďalšia vec, ktorá nás teší je, že sme začali budovať prístavbu ZŠ. Nie je to kontajnerová prístavba, ale murovaná. Takže bude možnosť mať žiakov v peknej novej budove. Ďalej sa nám darí realizovať druhú etapu revitalizácie obce. Musí to byť ukončené do konca júna, čo síce stíhame, ale brzdí nás čakanie na dodatok k zmluve od štátu.

Ján Turek,starosta obce Ihľany